Komunikaty

Oświadczenie Rady Głównej Unii Polityki Realnej
Mechanizm Praworządności w UE

Ursula von der Leyen PAP/EPA/Patric Seeger

Z narastającym niepokojem obserwujemy rozbieżności pomiędzy linią informacyjną Rządu Rzeczpospolitej Polskiej a oficjalnymi wypowiedziami urzędników Unii Europejskiej.

W szczególności dotyczy wypowiedzi szefowej Komisji Europejskiej, pani Ursuli von der Leyen, która w dniu 16 grudnia 2020 na forum Parlamentu Europejskiego oznajmiła, że tzw. mechanizm dotyczący praworządności nie będzie opóźniony i zacznie działać już od 1 stycznia przyszłego roku. Jeśli stanowisko to okaże się zgodne ze stanem faktycznym, to będzie oznaczało, że polska polityka europejska prowadzona przez rząd Premiera Mateusza Morawieckiego przy istotnym zaangażowaniu wicepremiera Jarosława Gowina poniosła całkowite fiasko stając w sprzeczności z polską racją stanu a w Unii Europejskiej nie obowiązują już żadne traktaty czy ustalenia, a jedynie brutalna siła struktur biurokratycznych.

W związku z powyższym, mając na uwadze dobro Rzeczypospolitej i Jej obywateli apelujemy do Pana Prezydenta oraz Rządu RP o zajęcie jednoznacznego stanowiska
i udzielenie natychmiastowej i zdecydowanej odpowiedzi na tak skandaliczne pogwałcenie przyjętych ustaleń. Jednocześnie, jeśli potwierdzi się niewiążący charakter ustaleń z instytucjami unijnymi liczymy na poważną debatę dotyczącą możliwości wstrzymania płatności polskiej składki do UE, co może stanowić jedyne zabezpieczenie polskich potrzeb w obliczu grożącej nam katastrofy gospodarczej.

RG Unii Polityki Realnej

 

Warszawa, dnia 17 grudnia 2020 roku.